Kredyt 2% – kto na nim skorzysta i jakie są warunki?

W obecnej sytuacji ekonomicznej (zarówno w kraju, jak i na świecie) bardzo trudno jest nabyć własne mieszkanie czy dom, jeśli nie dysponuje się dużym kapitałem albo nie odziedziczy nieruchomości w spadku. Te osoby, które zarabiają poniżej średniej krajowej i nie mogą liczyć na wsparcie finansowe od rodziny, zmuszone są wynajmować mieszkanie, płacąc praktycznie tyle samo (lub więcej), ile wynosiłaby potencjalna rata kredytu. Aby poprawić sytuację potencjalnych kredytobiorców, ustawodawca przewidział zupełnie nowy program, dzięki któremu młodzi ludzie będą mogli na preferencyjnych warunkach zaciągnąć kredyt mieszkaniowy. Kto dokładnie jest adresatem Programu Pierwsze Mieszkanie? Jakie są parametry kredytu? Jakie warunki trzeba spełnić, by otrzymywać dopłaty? 

Dla kogo przeznaczony jest Program Pierwsze Mieszkanie?

Aby móc ubiegać się o kredyt 2% w ramach Programu Pierwsze Mieszkanie, trzeba spełnić kilka kryteriów. Pierwszym z nich jest kryterium wieku – kredytobiorca (bądź jeden z dwojga kredytobiorców wnioskujących o kredyt wspólnie) musi mieć ukończone nie więcej niż 45 lat. Pozytywnie rozpatrywane są wnioski składane przez rodziców – singli, małżeństwa albo pary w związkach nieformalnych, które mają co najmniej jedno wspólne dziecko. 

Na co można przeznaczyć środki z kredytu?

Środki uzyskane z kredytu mogą posłużyć do sfinansowania:
  • budowy i wykończenia domu jednorodzinnego, 
  • zakupu mieszkania,
  • zakupu domu jednorodzinnego,
  • zakupu działki budowlanej,
  • inwestycji mieszkaniowej kooperatywy przez jej członka,
  • nabycia spółdzielczego prawa dotyczącego domu lub mieszkania.

Parametry kredytu

W ramach Programu Pierwsze Mieszkanie można ubiegać się maksymalnie o 500 000 złotych (dla jednego kredytobiorcy) albo 600 000 złotych (dla pary z dzieckiem). Środki mogą posłużyć do nabycia nieruchomości zarówno z rynku pierwotnego, jak i wtórnego. Co ważne, nie przewidziano limitów ceny na metr kwadratowy mieszkania czy domu. Wkład własny może wynosić maksymalnie 20% (jednak nie więcej niż 200 000 złotych). Na czym dokładnie polega program? Rata spłacana przez kredytobiorcę pomniejszona jest o rządową dopłatę, a w rezultacie jej oprocentowanie wynosi około 2% (tak naprawdę będzie wynosić nieco więcej, zależnie od panujących warunków rynkowych; tak czy inaczej – rata finalna przez pierwsze 10 lat będzie znacznie niższa niż porównywalna rata poza „kredytem 2%”).

Co to dokładnie oznacza dla kredytobiorcy?

Zakładając dla przykładu, że obecnie średnia stawka na rynku wynosi około 8%, a bank zaproponuje oprocentowanie 7,9%, wówczas po odliczeniu dopłaty kredytobiorca będzie płacił ratę z oprocentowaniem 2,7%. Z czego wynikają takie wartości? Od wskaźnika BGK (90% z 8% założonego oprocentowania, czyli 7,2%) odejmujemy 2%, co daje nam 5,2% i w ten sposób otrzymujemy wartość dopłaty do kredytu w skali roku. Przy ogólnym oprocentowaniu kredytu na poziomie 7,9% odejmujemy dopłatę, uzyskując oprocentowanie w wysokości 2,7%. Kredytobiorca będzie spłacał tak pomniejszone raty przez okres 10 lat, chyba że w międzyczasie zajdzie okoliczność prowadząca do przerwania wypłaty dopłat. Wsparcia udziela się dla kredytów o okresowo stałej stopie procentowej. Po okresie dopłat naturalnie rata kredytu wzrośnie, natomiast kredytobiorca może wnioskować o wydłużenie okresu spłaty o maksymalnie 5 lat. 

W jakich okolicznościach kredytobiorcy przestaną przysługiwać korzyści wynikające z udziału w programie?

Do przerwania wypłacania dopłat do kredytu może dojść, jeśli zajdzie jedna z poniższych okoliczności:
  • po upływie 2 lat od wykończenia domu albo zakupu mieszkania kredytobiorca w dalszym ciągu nie mieszka w rzeczonym lokalu,
  • kredytobiorca sprzedał mieszkanie lub dom (a nabywcą nie jest jego współkredytobiorca),
  • nieruchomość została wynajęta albo użyczona osobom trzecim,
  • kredytobiorca zmienił sposób użytkowania nieruchomości, która obecnie nie nadaje się do zamieszkania (np. nie ma w niej łazienki itp.),
  • kredytobiorca nabył kolejną nieruchomość w sposób inny niż poprzez dziedziczenie, 
  • kredytobiorca albo oboje kredytobiorcy wyprowadzili się z mieszkania, 
  • jeden z kredytobiorców ogłosił upadłość konsumencką, 
  • jedyny kredytobiorca, który w dniu udzielania kredytu spełniał kryterium wieku, skończył 45 lat, 
  • oprocentowanie stałe zamieniono na oprocentowanie zmienne, 
  • do mieszkania albo domu wprowadziła się osoba, która posiada już inną nieruchomość. 
Podpisując umowę kredytową z bankiem, kredytobiorcy udzielone zostaną szczegółowe informacje o tym, w jaki sposób przeprowadzona zostanie weryfikacja, czy w regulaminowym okresie 24 miesięcy kredytobiorca zamieszkał w kredytowanym mieszkaniu lub domu. Na ten moment wymienia się oświadczenie pod groźbą odpowiedzialności karnej oraz wizytacje terenowe pracowników banku. Takie narzędzie jest konieczne, aby wyeliminować potencjalne nieuczciwe działanie polegające na korzystaniu z preferencyjnych warunków kredytowania w przypadku zakupu mieszkania na inny cel niż zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych. 

Kredyt mieszkaniowy bez wkładu własnego

Dobra wiadomość jest taka, że Program Pierwsze Mieszkanie można połączyć z programem Mieszkanie bez wkładu własnego, korzystając jednocześnie ze wszystkich udogodnień przewidzianych przez ustawodawcę. W razie jakichkolwiek pytań związanych z zakupem nieruchomości na kredyt 2% zapraszamy do kontaktu z niezależnym doradcą finansowym ROI Finanse z siedzibą w Katowicach.