Wycena przedsiębiorstwa z omówieniem wyników

ROI: Finanse ludzkim językiem

„ROI” to termin oznaczający „zwrot z inwestycji”. Dla Ciebie. Dzięki wycenie dostarczamy Ci argumentów do negocjacji opartych na faktach. Uwypuklamy mocne strony, uświadamiamy Cię na temat słabszych aspektów przedsiębiorstwa od strony finansowej tak, abyś mógł odpowiednio przygotować się do rozmów. Dzięki temu masz szansę na uzyskanie lepszej ceny lub oceny wartości Twojej Firmy.

Wyceny są oparte o stosowne wyliczenia i narzędzia. Stąd prosta droga do wyznaczenia celów, do których możesz dążyć, chcąc uzyskać określoną wartość firmy za kilka lat i sprzedać ją z określonym zyskiem.

Cele wyceny mogą być różne. Oprócz wymienionych wyżej, jak sprzedaż lub zakup firmy czy też cel dla działalności firmy (osiągnięcie odpowiedniej wartości i sprzedaż w przyszłości), w celach wyceny możemy wymienić także podział majątku, dziedziczenie oraz wykup udziałów w spółce.

Wycena przedsiębiorstwa metodą majątkową

Wartość Twojej firmy będzie zależała również od samego sposobu wyceny — wycena określona metodą majątkową jest w szczególności respektowana w sporach sądowych, przydaje się także do określenia wartości minimalnej transakcji (poniżej której nie opłaca się sprzedawać). Jest również wymierną wartością w przypadku przedsiębiorstw produkcyjnych, wyspecjalizowanych laboratoriów, fabryk czy magazynów, gdzie wartość firmy w dużej mierze stanowią części jej majątku (maszyny, urządzenia, nieruchomości).


Od strony opisowej wycena może być rozpisana według poniższego przykładu:
Oczywiście wycena opiera się o solidne obliczenia, których wyniki są załącznikiem do wyceny. No i warto wspomnieć – z wyceną nie zostawiamy Cię samego/samej! Szczegółowo omawiamy jej wyniki, mówimy o wnioskach – tak, aby zaopatrzyć Cię w argumenty, które konkretna, Twoja wycena ze sobą niesie.

Jak wygląda wycena przedsiębiorstwa metodą dochodową?

Co w przypadku firm, których dodatkową wartość stanowią przede wszystkim posiadane kontrakty, umowy, abonamenty oraz ogólnie — zdolność do generowania przychodów w kolejnych latach? Tutaj zastosowanie mają metody dochodowe — na których również warto oprzeć wartość wyceny w określonych przypadkach. Szukamy zawsze najlepszych rozwiązań i solidnie je argumentujemy. Wycena jest zgodna z wymaganiami metodologicznymi, podparta literaturą przedmiotową — tak, aby umocnić jej wyniki.

Od strony opisowej wycena przedsiębiorstwa może być rozpisana według poniższego przykładu:

Oczywiście analiza rentowności przedsiębiorstwa opiera się na solidnych obliczeniach, których wyniki są załącznikiem do wyceny. Co ważne, nie zostawiamy Cię z wyceną samego! Szczegółowo omawiamy jej wyniki, mówiąc o wnioskach — tak, aby zaopatrzyć Cię w argumenty, które konkretna wycena ze sobą niesie.

Więcej na temat realiów transakcji oraz sposobu prowadzenia działalności zawarliśmy także na naszym blogu:

Analiza rentowności przedsiębiorstwa, czyli bardziej szczegółowo o procesie wyceny

Wycena przedsiębiorstw w naszym wykonaniu opiera się głównie o metody majątkowe oraz komplementarnie — metody dochodowe.

Metody majątkowe stosowane są jako podstawa do wyliczenia wartości minimalnej, tzw. likwidacyjnej oraz wartości liczonej metodą aktywów netto (lub skorygowanych aktywów netto). Są to proste metody wykorzystywane najczęściej przez instytucje sądownicze (w postępowaniach sądowych). Z racji praktyki rynkowej często korzystają z nich także biegli sądowi.

W bardziej rozwiniętej metodologii stosowania wycen wyceniana jest również dalsza zdolność do generowania przepływów pieniężnych poprzez badane przedsiębiorstwo (metody dochodowe lub porównawcze). Są to sposoby zgodne z międzynarodowymi standardami wyceny, częściej pożądane, a zarazem oddające realną wartość przedsiębiorstwa, np. w procesie transakcji kupna-sprzedaży na rynku branżowym.

Profesjonalna analiza rentowności przedsiębiorstwa — postaw na specjalistów

ROI: Finanse ludzkim językiem.

W rynku MŚP wartość firmy odzwierciedla najlepiej wycena metodami dochodowymi (metoda zdyskontowanych przepływów pieniężnych i pomocniczo metoda mnożnikowa) lub tzw. metoda mieszana, uwzględniająca wartości firmy liczone metodami dochodowymi oraz majątkowymi z przyporządkowaniem odpowiednich wag do danych wartości odzwierciedlającej profil i sytuację działalności przedsiębiorstwa, a także cel samej wyceny. Metody dochodowe (w szczególności DCF) wymagają rozwiniętego aparatu obliczeniowego, który stosujemy w realizowanych przez nas zleceniach wycen przedsiębiorstw. Zapraszamy do współpracy w zakresie analizy rentowności firmy!