Kredyt 2% na pierwsze mieszkanie już od lipca 2023!

26 maja tego roku parlament zakończył prace nad sztandarowym programem Pierwsze Mieszkanie, który ma zachęcić młodych Polaków do zakupu własnych domów lub mieszkań, by założyć rodzinę. Prezydent złożył podpis pod ustawą i zgodnie z przepisami wejdzie ona w życie już z początkiem lipca. Jeśli więc masz na oku nieruchomość, którą chcesz kupić na kredyt na preferencyjnych warunkach, poznaj wszystkie ważne informacje, zanim umówisz spotkanie w banku czy z doradcą finansowym. 

Czy spełniam podstawowe kryteria programu?

Program Pierwsze Mieszkanie, w ramach którego można wnioskować o kredyt 2% na zakup swojego pierwszego domu albo mieszkania, dedykowany jest singlom, małżeństwom oraz parom w związkach nieformalnych, które wychowują co najmniej jedno wspólne dziecko. Kryterium wiekowe spełnić musi przynajmniej jeden z wnioskodawców (nie może mieć skończonych 45 lat). Należy jednak pamiętać, że z programu nie skorzystają te osoby, które nie mają wystarczającej zdolności kredytowej, by móc zakupić wybrane mieszkanie na kredyt. 

W programie przewidziano szczegółowe kryteria określające, co dokładnie oznacza nieposiadanie wcześniej żadnej nieruchomości mieszkalnej. Wnioskodawca nie może posiadać:

  • prawa własności domu albo mieszkania,
  • prawa spółdzielczego do lokalu mieszkalnego,
  • kredytu hipotecznego na zakup mieszkania, domu albo budowę domu.

Kredyt na atrakcyjnych warunkach otrzymamy natomiast, jeśli np. posiadamy działkę budowlaną, na której chcemy wybudować dom – na ten cel można przeznaczyć środki z kredytu. Co ważne, w programie udział mogą wziąć również obcokrajowcy mieszkający w Polsce oraz Polacy przebywający na stałe poza granicami kraju, o ile spełniają pozostałe kryteria.

Na co mogę przeznaczyć środki z kredytu 2%?

Jak już informowaliśmy w poprzednim artykule na naszym blogu, środki z kredytu w ramach programu Pierwsze Mieszkanie przeznaczyć można na zakup mieszkania, budowę i wykończenie domu albo zakup działki budowlanej, na której później stanie dom jednorodzinny. W takiej nieruchomości nie można prowadzić działalności gospodarczej – nawet jeśli na ten cel przeznaczone byłoby jedno pomieszczenie. W ustawie nie przewidziano limitów powierzchni ani ceny, a jedynie górne progi dotyczące kwoty wkładu własnego i kwoty kredytu. 

O jaką kwotę kredytu mogę wnioskować?

Kwota kredytu – czyli środki potrzebne na zakup mieszkania albo budowę i wykończenie domu – nie mogą przekraczać 500 000 złotych w przypadku jednego kredytobiorcy oraz 600 000 złotych, jeśli o kredyt ubiega się małżeństwo bądź para w związku nieformalnym wspólnie wychowująca dziecko. Wkład własny do kredytu może wynosić do 200 000 złotych, przy czym może stanowić maksymalnie 20% całkowitej kwoty. 

Ustawodawca dodatkowo precyzuje, że w przypadku wkładu własnego, który stanowi wyłącznie działka budowlana, wartość tej działki oraz kwoty przyznanego kredytu nie może przekroczyć 1 000 000 złotych. Jeśli kredyt zaciągany jest na dokończenie trwającej budowy, wtedy suma poniesionych kosztów (wartość działki, wykonanych prac oraz kwoty kredytu) również nie może przekroczyć progu 1 000 000 złotych. 

Jeżeli do kredytu chcemy wnieść większy wkład własny niż przewidziane 200 000 złotych, wówczas maksymalna kwota kredytu jest niższa:

  • do 100 000 złotych dla singla,
  • do 150 000 złotych dla rodziny.

Ustawodawca przewidział takie progi z prostej przyczyny – jeśli kogoś stać na zakup droższej nieruchomości, to zwyczajnie nie potrzebuje pomocy państwa w postaci dopłat do rat kredytu, aby w ogóle móc zakupić dom czy mieszkanie. Z założenia program ma pomóc tym, którzy bez pomocy rządowej nie byliby w stanie zaciągnąć kredytu mieszkaniowego z uwagi na zbyt wysokie oprocentowanie kredytów. Program w dalszej perspektywie ma sprawić, że rodziny nie będą musiały mieszkać w wynajmowanych mieszkaniach, a to z kolei oznacza, że prawdopodobnie więcej osób szybciej podejmie decyzję o założeniu własnej rodziny. Czy program faktycznie spełni założenia jego pomysłodawców? O tym przekonamy się w najbliższych latach jego funkcjonowania. 

Często zadawane pytania dotyczące kredytu 2%

W poprzednim artykule na naszym blogu opisaliśmy, jak wyliczane jest oprocentowanie kredytu i wskazaliśmy parametry kredytu udzielanego w ramach programu Pierwsze Mieszkanie. Często pojawiają się jednak pytania dotyczące różnych życiowych okoliczności wpływających na rodzinne finanse. 

  • O kredyt 2% wnioskuję jako singiel. Co się stanie z moim kredytem, jeśli po kilku latach wejdę w związek małżeński z osobą posiadającą inną nieruchomość?
     W takim przypadku nie utracisz prawa do dopłat. 
  • Czy mogę sprzedać mieszkanie, które kupiłem na kredyt 2%?
     Oczywiście możesz sprzedać mieszkanie, nawet zanim minie 10 lat. Uzyskanych do tej pory dopłat nie musisz zwracać, jednak nie będą przysługiwać Ci kolejne dopłaty.
  • Czy mogę komuś wynająć mieszkanie zakupione z pomocą programu?
     Dopóki otrzymujesz dopłaty do rat kredytu, zgodnie z zasadami programu to Ty musisz mieszkać w tym mieszkaniu lub domu, ponieważ celem udzielenie kredytu 2% jest zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych wnioskodawców. Po upływie 10 lat, czyli gdy minie okres przysługiwania dopłat, możesz lokal wynająć. 
  • Czy kredytować można też samo wykończenie domu lub mieszkania, które już posiadam?
     Tak, jest taka możliwość. Wówczas bank będzie od Ciebie oczekiwał wykazania poniesionych kosztów na materiały oraz pracę fachowców, by zweryfikować zasadność kwoty, o jaką się ubiegałeś we wniosku kredytowym.

Aby lepiej zrozumieć to, jak dokładnie działa kredyt 2% udzielany w ramach programu Pierwsze Mieszkanie, warto skonsultować się z niezależnym doradcą finansowym. Odwiedź nasze biuro, by zapoznać się z symulacją Twojego kredytu, a także uzyskać odpowiedzi na wszystkie pytania. Pomożemy Ci złożyć wniosek oraz dopełnić pozostałe formalności wymagane przez zasady programu Pierwsze Mieszkanie.